Вирізання гарбуза на Маковія
Якщо запитати перехожого, чи знає про традицію вирізання гарбуза, то, швидше за все, відповідь буде про Геловін. Та чи знали ви, що в нашій традиції теж вирізали гарбузи? І робили це на свято Маковія.
Унікальну традицію зафіксували в Білоцерківському та Фастівському районах Київщини, а також у Попільнянському районі Житомирщини. У ніч напередодні Маковія (з 31 липня на 1 серпня) встановлюють прикрашену квітами й зеленню віху. Це «Маковій», а голову йому роблять з вирізаного гарбуза, всередину якого інколи ставлять свічку.
Квіти для прикрашання Маковія раніше крали — це прояв ритуальних бешкетів, тобто розваг, які вважалися нормою на певні свята (на Андрія, Щедрий вечір, Купала, Маковія). Наприклад, бешкетуючи, могли розмалювати хату, вікна, двері сажею, винести ворота, підперти двері — часто так ще й залицялися до дівчат.
Вкрасти могли й самого Маковія і поставити поруч зі своїм. Тому кожна частина села ставить охоронців, які пильнують віху. У цю ніч молодь розважається біля багаття і старається вберегти Маковія.
Інколи самого «Маковія» треба було «погодувати», тому діти приносили всякі смаколики. Обов’язковими на це свято є шулики — обрядові коржі з маком, які готують раз у рік.
Подекуди на Маковія варять вареники з маком, випікають пироги, булки, рулети, завиванці з маком. Страви можуть відрізнятися залежно від регіону, але повсюдно головним атрибутом цього дня є мак.
Ілюстрація: Маргарита Якименко.